Jak zostać architektem?
Architekt należy w Polsce do grupy tzw. zawodów regulowanych. Oznacza to, że nie może być wykonywany bez odpowiednich kwalifikacji. Uprawnienia do pracy uzyskasz po skończeniu studiów wyższych oraz zdaniu egzaminów w odpowiedniej Izbie Architektów RP lub Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa. Do tego trzeba jednak sporo czasu, zaangażowania, doświadczenia oraz wiedzy. Dobrze, gdy architekt ma zacięcie matematyczne, zna dobrze przynajmniej podstawowe zasady fizyki oraz języki obce, a przede wszystkim jest obeznany w przepisach budowlanych. Nie bez znaczenia na tym stanowisku okaże się talent plastyczny, a także rozwinięta wyobraźnia przestrzenna. Co do cech charakteru – otwartość, komunikatywność, sumienność na pewno przydają się zarówno na etapie ustalania szczegółów projektów z klientami, jak również przy współpracy z wykonawcami.
Nauka – matura, studia i egzaminy
Kiedy w Twojej głowie zrodzi się pomysł, żeby zostać architektem, musisz przygotowywać się do tego zawodu już w liceum. Deklarując przedmioty na maturze, postaw na matematykę (podstawową lub rozszerzoną), a także obowiązkowy język polski i język obcy. Oczywiście, ze względu na wysokie progi, powinieneś otrzymać jak najwyższe noty, aby móc konkurować z innymi aplikującymi.
Niektóre polskie uczelnie mają wobec kandydatów dodatkowe wymagania – sprawdź je odpowiednio wcześniej. Oprócz dobrze zdanego egzaminu dojrzałości z wymienionych przedmiotów wymagają matury z informatyki lub historii sztuki, a czasem jeszcze podejścia do wewnętrznego egzaminu wstępnego.
Warunkiem ukończenia studiów jest zdanie sesji i obrona. Po roku pracy w biurze projektowym i na budowie, architekt ponownie podchodzi do egzaminu, nadającego mu odpowiednie uprawnienia.
Praca własne i osobiste zaangażowanie
Podobnie jak w każdym innym zawodzie, również w architekturze liczy się nie tylko wiedza nabyta. Będzie ona niemal bezwartościowa bez ćwiczeń praktycznych oraz osobistej chęci do ciągłego rozwijania się. Branża, obowiązujące w niej trendy, technologie i rozwiązania zmieniają się dynamicznie. Jeżeli nie chcesz zostać w tyle musisz się stale dokształcać. Pomogą Ci w tym organizowane sympozja, konferencje, kursy i szkolenia, a także dziesiątki zrealizowanych projektów architektonicznych.
To właśnie podczas projektowania uczysz się najwięcej i szlifujesz warsztat. Oczywiście w początkowym etapie kariery najlepiej jest robić to pod okiem doświadczonego kolegi po fachu. Twój mentor powinien Cię inspirować i prowadzić, abyś po pewnym czasie poczuł się na tyle pewnie by rozpocząć działalność na samodzielnym stanowisku. Wcześniej najlepszym pomysłem są staże, praktyki i współpraca z uznanym biurem projektowym.