Jaki sprzęt jest potrzebny architektowi?
Praca architekta wiąże się z koniecznością wykorzystania wielu narzędzi, które ułatwią codzienne wykonywanie zadań. Na szczęście na rynku można bez problemu znaleźć wszystkie potrzebne akcesoria i gadżety. Aby architekt mógł świadczyć usługi związane z projektowaniem wnętrz potrzebuje różnych elementów umożliwiających zrealizowanie każdego projektu. W jaki sprzęt należy się zatem zaopatrzyć?
Komputer - najważniejsze urządzenie dla architekta
Wysokiej klasy sprzęt wyróżniający się bardzo dobrą wydajnością to podstawa. Jest on potrzebny ze względu na specyfikę pracy oraz konieczność używania różnego rodzaju programów, w tym bardzo zaawansowanych, przeznaczonych do projektowania. Niezależnie od tego czy biuro jest prowadzone w domowym zaciszu, przestrzeni coworkingowej czy w wynajmowanych pomieszczeniach, niezbędny jest komputer stacjonarny gwarantujący płynne działanie i wygodne użytkowanie. O jakich kwestiach trzeba pamiętać?
Każdy architekt korzysta z innych programów, dlatego należy upewnić się co do wymagań sprzętowych. Zazwyczaj wymagany jest 64-bitowy procesor o 4 rdzeniach, pamięć RAM 16 GB, a przy złożonych projektach 32 GB, dysk SSD z minimum kilkunastoma GB wolnej przestrzeni i wysokiej jakości karta graficzna. Jeśli chodzi o rozdzielczość monitora, minimalna wynosi 1440 x 900 pikseli.
Zawsze zaleca się wybór komputera o lepszych parametrach niż rekomendowane, gdyż z jednej strony będziemy mogli liczyć na bezproblemowe działanie programu, zaś z drugiej na brak konieczności wymiany sprzętu, gdy zaczniemy używać innej, lepszej aplikacji.
Ze względu na to, iż architekt zajmuje się tworzeniem wizualizacji projektów graficznych, konieczny jest procesor wielordzeniowy. Zapewnia on wydajną pracę komputera i gwarantuje, że sprzęt poradzi sobie nawet z bardzo wymagającymi programami. Bardzo duże znaczenie ma też wydajna karta graficzna, bowiem większość czynności polega na tworzeniu i edytowaniu grafiki. Warto pamiętać o tym, że różnego rodzaju aplikacje do projektowania zajmują dużo przestrzeni na dysku. Z tego względu warto dodatkowo zaopatrzyć się w przenośny dysk HDD do przechowywania gotowych projektów.
W jakie sprzęty warto się jeszcze zaopatrzyć?
Kolejnym istotnym urządzeniem jest drukarka pozwalająca na drukowanie w formacie A3. Jest ona bardzo przydatna, bowiem większość projektów wnętrz jest drukowanych właśnie na tej wielkości papieru. Z tego względu osoba zajmująca się projektowaniem może z powodzeniem korzystać z niej na co dzień. Każdy architekt powinien mieć też na swoim wyposażeniu dalmierz laserowy. Pozwala on na szybkie i precyzyjne uzyskanie potrzebnych wymiarów oraz odległości. Bardziej zaawansowane wersje są zintegrowane z aplikacją, a po wykonaniu wymiarów dane są zapisywane na bieżąco np. w smartfonie. Dzięki temu dane mogą być przesyłane drogą elektroniczną. Taka funkcja okaże się też pomocna na etapie tworzenia dokumentacji obiektów i terenów, planowaniu objazdów i dróg ewakuacyjnych. Niektóre dalmierze pozwalają również na obliczanie powierzchni oraz zapamiętywanie rekordów danych.
Tworząc projekty w środowisku 3D bardzo przydatnym elementem będzie też manipulator 3D, który można określić jako myszkę 3D. Dzięki niej można liczyć na znaczne przyspieszenie i ułatwienie wszystkich prac związanych z pozycjonowaniem modelu lub punktu widokowego. Do grupy potrzebnych urządzeń zaliczają się oczywiście klasyczna myszka i klawiatura, które należy dopasować do własnych potrzeb.