Jak architekci wykorzystują drony?
Wizja lokalna, miejsca pod wielkie plany. Spacer przez hektar lub więcej, linijka i metr w kieszeni, drabina na plecach i błoto na butach. Początek każdej większej i mniejszej inwestycji, zawsze taki sam. Etap trudny, jednocześnie bardzo ważny. Każda godzina włożonej teraz pracy przyniesie efekty za moment, kiedy architekt z zespołem zbiorą się, żeby wspólnie przygotowywać nowy, porywający pomysł na to miejsce. Gdyby tylko dało się obejrzeć, pomierzyć - szybciej, dokładniej i czyściej.
Na szczęście, w czasach technologii smart, VR, AR proces rozpoznania, przygotowania do planowania i pierwszych koncepcji staje się szybszy, oszczędniejszy, a przy tym bardziej dokładny. Za sprawą nowoczesnych narzędzi z pogranicza inżynierii, awiacji i rozrywki, które z biegiem czasu znajdują coraz to nowsze i praktyczne zastosowania.
Dron – narzędzie, zyskujące coraz szersze zastosowanie w pracy każdego profesjonalnego zespołu projektowego. Drony swoją rosnąca popularność zawdzięczają łatwości obsługi, stosunkowo niewielkim gabarytom, a przede wszystkim szerokiemu wachlarzowi możliwości. Stworzenie bogatej dokumentacji fotograficznej i filmowej niezbędnej do osadzenia projektu w kontekście, pomiary geodezyjne i analiza ukształtowania terenu, inwentaryzacja miejsc często niedostępnych, których wysokość czy długość nie pozwalają na szybkie rozpoznanie i ocenę – to tylko nieliczne z zadań, które z zastosowaniem drona zajmą kilka godzin zamiast dni, bez konieczności angażowania grup ludzi, przed decyzją o konieczności użycia specjalistycznego sprzętu.
Możliwości drona nie kończą się na rozpoznaniu. Na etapie realizacji profesjonalnie zaprojektowanej i przygotowanej inwestycji, projektant w towarzystwie operatora drona mogą przeprowadzać szczegółowe nadzory autorskie w miejscach, które nie zawsze są dla niego dostępne, szczególnie te, które są za wysoko, za daleko. Kierownik budowy, wsparty umiejętnościami operatora, w szybki sposób nie tylko sprawdzi postęp prac, ale także dopilnuje zachowania, tak ważnych w trakcie wykonywania prac, zasad BHP.
Drony do niedawna jeszcze kojarzone z zabójczą bronią w odległych krajach albo komunijną zabawką z marketu, dziś w rękach profesjonalnego zespołu projektantów stały się narzędziem niezwykle skutecznym, zaskakująco wydajnym, często – po prostu niezbędnym.
Stosunkowo niskie koszty sprzętu jak i szeroka gama możliwości, jakie dają drony, rodzą pokusę nabycia i użytkowania urządzenia na własną rękę. Ekspert z katowickiego biura architektonicznego Deska Project dodaje: Sam sprzęt to jednak nie wszystko. W celu zapewnienia najlepszych efektów, jak i bezpieczeństwa wykonywanych prac, technologia powinna być użytkowana wyłącznie przez licencjonowanych operatorów dronów, których formalne kwalifikacje, jak i doświadczenie są kluczem do efektywnego wykonania misji.